Co mnie wpienia.

Będzie politycznie. Trochę mniej albo trochę bardziej, ale będzie.

Pamiętam filmy z mojego dzieciństwa. OK, troche przez mgłę, ale utkwiło mi w pamięci, że wtedy się w tańcu nie pierdolili. Większość filmów była czarno – biała, rzeczy nazywano po imieniu i nie przejmowano się parytetami czy kolorem skóry antagonistów.

Filmy o wojnie w Wietnamie były przeważnie proste – nasi byli dobrzy, oni byli źli, wszystko opierało się na przeświadczeniu, że dopóki nasi będą w nich strzelać to film będzie się podobał. Tak samo większość filmów wojennych czy sensacyjnych. Ciężko mi sobie wyobrazić próbę nakręcenia np. „Zaginionego w akcji” w 2016. Dialog reżysera ze studiem mógłby wyglądać tak:

Mam zarys akcji – amerykański bohater zostaje katowany w obozie jenieckim Vietcongu, ale udaje mu się uciec, po jakimś czasie wraca po innych jeńców, oswabadza ich i film kończy się happy endem.

 • Zaraz, chwila, dlaczego bohater? A może ma coś na sumieniu?
 • Nie, on walczy za nasz kraj.
 • No dobrze, ale czemu bohater? To nie była dobra wojna, nie można ich pokazywać jak bohaterów. Każdy ma coś na sumieniu.
 • Ale ja chcę przedstawić go jako kogoś o dobrych intencjach. Walczy przeciwko komunistom, żeby…
 • No właśnie, a dlaczego ma być dobry skoro walczy przeciwko komunistom?
 • No bo oni są źli!
 • Nie ma zły czy dobry, są różne postawy, trzeba tolerować różnrodność, komuniści też chcieli dobrze.
 • Nie, chcieli odebrać wolność i własność obywatelom własnego kraju, a to sprzeczne z czynieniem dobra!
 • Proszę to zmienić, nie można z góry zakładać, że komuniści są źli. Bohatera proszę nam opisać.
 • Biały, dobrze zbudowany, ma żone..
 • STOP! Dlaczego od razu biały? Nie może być chociaż latynosem? Damy mu afroamerykanina za partnera, a jeszcze lepiej – cichego kochanka!
 • Ale on ma żonę..
 • A po co o tym wspominać? Jest wojna, ludzie mają swoje potrzeby, kobiet nie ma w pobliżu więc kwitnie męska miłość. Należy pokazywać różnorodność postaw a nie zakładać, że nie istnieją inni ludzie niż biali heteroseksualni mężczyźni.
 • Ale wojna..
 • No i co z tego, że wojna. Dlaczego robić film o strzelaniu i zabijaniu? Przecież w obozach jenieckich byli różni ludzie z krwi i kości, może skupmy się na nich.

Przerysowuję, wiadomo, robię to celowo. Ale jestem niemal pewien, że w 2016 roku raczej nie nakręciliby filmu z Chuckiem Norrisem, który z wypiekami oglądałem z kumplami z podstawówki na taśmach VHS. Norrisa zastąpiłby Benito Martinez, u którego boku zagrałby Samuel L. Jackson, a cały film miałby miejsce w obozie jenieckim, gdzie główny bohater toczyłby rozmowy z szefem obozu, a pod koniec wpadliby marines, oswobodzili obóz a nasz bohater zwątpiłby w swoją misję i zapłakał nad ponurym losem oprawców.

53a0e3efa313b_-_cosmo-dawson-crying-de

 

Podział na dobrych czy złych, na naszych i na nich się zatarł. Nie mówię, że to źle, bo ile można było oglądać westerny (choć fajne!) gdzie dobrzy kowboje bronią się przed atakami dzikich i nieprzejednanych indian? Ale brakuje mi starych, dobrych klimatów. I nawet jeżeli w świetnym filmie Łowca Jeleni nie chodziło bezpośrednio o wojnę, ale o pokazanie jej okrucieństwa i spustoszeń w ludzkiej psychice, to dzisiaj raczej nie pokazaliby że chłopaki poszli sobie zapolować na zwierzynę (bo nie wolno!), świat nie byłby w czarno białych barwach (dobrzy amerykanie i źli komuniści z Wietnamu), Rosjanie raczej by się nie obrazili za pokazanie Wietkongu w negatywnym świetle a poza tym pewnie mniej by było o tym, że głowni bohaterowie są wyznania prawosławnego a do tego jeden z nich żeni się w cerkwii.

Zmiany…

Do tego dochodzi kwestia, która wkurwia mnie do czerwoności. Poprawność polityczna czkawką, mam nadzieję, odbije się na tych wszystkich, którzy nie cofną się przed niczym, nawet przed profanacją legend, żeby tylko pokazać jak bardzo są tolerancyjni i różnorodni.

Cholera, ja jestem bardzo tolerancyjny (przypominam, że tolerować = cierpliwie znosić, a tolerancja to coś innego niż wymuszona akceptacja), ale coś we mnie pęka, jak zmieniają chociażby Kapitana Amerykę, gdzie zamiast Steve z tarczą zaczął ganiać Falcon. Falcon jest dobrym superbohaterem, lubię go, jego kinowa wersja jest dobrze zrobiona, ale taka zmiana przeze mnie odbierana jest jako zmiana „na chama”. Mogli zostawić Falcona w spokoju i wziąć kogoś innego, ale woleli zamieszać z dwiema postaciami, żeby przypodobać się piewcom politycznej poprawności. Thor kobietą? A jasne, czemu nie, nordycki bóg zamienił się w seksowną blondynę, nie ma rzeczy niemożliwych. W filmie Kingpin był czarny, podobnie jak Human Torch.Tony Stark, kolejna ikona, zostaje zastąpiona przez czarnoskórą kobietę, ale nie to jest najgorsze. Iceman, facet który bujał się z najseksowniejszą mutantką Marvela, wg Jean Grey jest.. homoseksualistą. Ok, jak się okazuje jeto to jego wersja z innej rzeczywistości, ale kurde, tutaj Kitty Pryde a tam co, Colossus?

kitty-pryde-marvel-superheroines-9414107-600-403

Jest tyle ciekawych postaci, które nie są typowymi przedstawicielami rasy białej, hetero czy mężczyznami. Po co zmieniać coś, co trwa kilkadziesiąt lat i na siłę wprowadzać zmiany? Czemu nie stworzyć nowego pokolenia superbohaterów i pozwolić czytelnikom wybrać, co im się bardziej podoba? Przecież jest wielu czarnoskórych superbohaterów (wspomniany Falcon, Czarna Pantera, Storm, Luke Cage, War Machine, Bishop), kobiet (Storm, Shadowcat, Psylocke, Mystique, Jubilee, Spider-Woman, She-Hulk) a nawet LGBT (Northstar, Mystique, Daken). Odnoszę wrażenie, że nie o różnorodnosć chodzi, ale o zastępowanie staroświeckich archetypów tymi postępowymi.

No dobra, wyrzuciłem to z siebie, wkurzają mnie te cholerne zmiany, relatywizowanie, brak podziału na dobro i zło itp. Ale to pokazuje też małość piewców politycznej poprawności i rzeczywiste intencje – nie pokazywanie innych postaw i ludzi, ale wymianę starego na nowe.

I mi się to nie podoba.

 

/Rafał

P.S. Spostrzegawczy pewnie zauważyli, że nie napisałem nic o nowym, babskim „Ghostbusters”, ale to dlatego iż nad tym ewidentny profanowaniem legendy lepiej jest spuścić zasłonę milczenia…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s