Muzycznie o polityce.

Możesz nie interesować się polityką, ale polityka i tak zainteresuje się tobą. Zwłaszcza w Polsce to powiedzenie jest nad wyraz aktualne, a patrząc z boku na dwie strony zwaśnionych obozów (KOD i PiS) na przemian pukam się w głowę i się z nich śmieję.

Prawa wyborcze mam już połowę mojego życia, nieco więcej czasu interesuję się polityką, poglądy od dobrych 15 lat mam raczej stałe (przeszedłem drogę od lewa do prawa z młodzieńczą fascynają anarchizmem po drodze) a że se magistra zrobiłem z marketingu politycznego, to szybko mnie naszło skojarzenie z popkulturą na zasadzie „kto to do cholery kupuje”?

Temat może nie do końca nerdowski ale cholera, naszła mnie wena to i skrobnę se takiego temata. Będzie popkultura, nie będzie komiksów, seriali i pornografii a i przemyślenia starego konia się gdzieś tam znajdą między wierszami, chciałem zrobić odniesienia do książek czy filmów ale muzyka tu pasuje najlepiej, a i przy okazji nawiązań do filmów wpadłem na pomysł na inny wpis, który zrealizuję jakoś na dniach.

W każdym razie ludzie, którzy liznęli trochę marketingu wiedzą, że w wielkim skrócie są pewne narzędzia, które wspomagają sprzedaż produktu, badają jego popularność, określają grupy docelowe itp. Polityka pod tym kątem nie różni się za bardzo od produktu, z jakim mamy do czynienia na co dzień, czyli z muzyką. A skoro pewnie większość z was na co dzień lubi sobie czegoś posłuchać, więc zaczynamy 🙂

PiS, czyli partia rządząca, w świecie muzycznym byłaby jak rock z lat 80. Kawałki ograne, starsi ludzie wracają do tego z nostalgią, młodzi odkrywają, ale niczym nikogo nie zaskoczą. Raz na jakiś czas popularność tego typu muzyki wzrasta, czasem zdarzy się jakiś hicior ale nie warto oczekiwać czegoś niesamowitego, ot po prostu niezbyt wyszukane granie, które podoba się szerokiej gamie słuchaczy, ale za jakiś czas się znowu znudzi.

 

PO, czyli partia która rządziła, to typowy współczesny POP, liczy się żeby płynać z głównym nurtem muzycznym, żeby brzmieć tak jak inne zagraniczne zespoły, tu nie ma miejsca na wirtuozerię czy indywidualizm, brzmienie jakich wiele, muzyka wtórna ale wpadająca w ucho ludziom bez głębszych gustów muzycznych. Coś dobrego raczej dla ludzi którzy wolą potańczyć niż delektować się dźwiękami.

 

.Nowoczesna, czyli partia z aspiracjami, to z kolei te same dźwięki odgrywane przez szereg lat. Było KLD, potem UD, UW, demokraci.pl, PO, side projekt pod nazwą Ruch Palikota, a teraz jest .N, niby coś nowego ale nadal to samo. Ludzie którzy nie zgrali się w poprzednich projektach plus kilku nowych, ale to nadal te same dźwięki, choć sprzedawane jako świeżość i nowa jakość. Miłośnicy popkultury i prostych dźwięków z łatwością to kupią, zwłaszcza że jest sporo ogrywane w mediach.

 

Kukiz’15 to ciekawy projekt składający się z różnych muzyków. Z pozoru mogłoby się wydawać, że ciężko im się będzie zgrać, w rzeczywistości dzięki temu, że główny kompozytor ma wiele wspólnego z tworzeniem muzyki, jakoś ciągnię tę orkiestrę. Kilku grajków już opuściło ten projekt ale reszta coraz lepiej trzyma rytm a i kompozycje są ciekawsze. Muzycznie można o nich powiedzieć, że są składanką,gdzie lepsi i gorsi muzycy, grający różne style muzyczne, wspólnie tworzą całkiem niezłe utwory, a tych co grali gorzej i w innych tonacjach już u nich nie ma.

 

PSL czy ZSL, jakiś rebranding mieli chyba, to swojskie disco polo – z flachą pod pachą, grane na dożynkach, ma stałą rzeszę kibiców, którzy pijani i spoceni bawią się przy piosenkach na jedno kopyto z przaśnymi melodiami. Muzyka w sam raz na wiejskie potańcówki, a obciachowość mija wraz z ilością spożywanego alkoholu.

 

SLD to inna bajka, wspomnień czar jeszcze za czasów budowania raju na ziemi przez lewicowców z krwi i kości. Nie wyszło im po raz kolejny, trudno, tzeba zmienić taktykę i zastosować nowe podejście. Czasami potrafią pozytywnie zaskoczyć warstwą liryczną, ale pomimo odmładzania partii, w duszy im nadal gra muzyka pochodząca bardziej ze wschodu Europy niż z zachodu, reprezentują nostalgiczne dźwięki sprzed 50 lat ogrywane na różnych festiwalach bratniej przyjaźni ludów socjalistycznych.

 

KORWiN to nasza lokalna odsłona Metallici – wiadomo, Janusz Korwin-Mikke skończył się na Kill’em All, ale cały czas ma oddanych słuchaczy, a ci co zaczynają słuchać czegoś innego są zastepowani przez nowe zastepy długowłosych kuców. Lata świetności mają już za sobą a ich płyty przeważnie są przeciętne, ale na każdej znajdą się dwa – trzy utwóry warte wzmianki. Nadal miło się słucha, ale wiadomo że świata swoją muzyką już nie zwojują, ich marka czasami stanowi obciążenie, a tytuły piosenek odzwierciedlają niekiedy poparcie w sondażach 😉

 

Razem gdyby tylko grali muzykę, byłby to jakiś anarcho punk albo anarcho folk, wykrzyczana do mikrofonu nienawiść względem bogaczy, arystokracji i wolności, która umożliwia nierównośći społeczne a także daje możliwość na rozwój egoizmu, albo zagrana ze spokojem piosenka o tęsknocie za lasem, brakiem dymu z kominów fabryk i komuną hippisów gdzieś pośrodku niczego. W duszy przygrywa tęsknota za rewolucją na miarę tej z Francji sprzed lat dwustu, ale mają świadomość że żyją w takich a nie innych realiach, więc zamiast szubienic na placach sprzedają hałas w głośnikach albo jakieś dziwne dźwięki, grane przeważnie na skłotach dla okreslonej grupy ludzi.

 

Tak mniej więcej widzę scenę polityczną w Polsce 🙂

2 uwagi do wpisu “Muzycznie o polityce.

  1. Zabawny pomysł, ale nie wiem na ile w praktyce wykonalny, bo sama analiza nie trzyma się kupy strasznie, poza tym bardzo wyraźnie prześwitują sympatie polityczne (no ale na blogu to chyba wolno).

    Polubienie

  2. Wg mnie trzyma się kupy, miałem kilka innych pomysłów ale tak mi wyszło – tekst miał być lekki i przymrużeniem oka, a co do sympatii to się żadnych nie wypieram, chociaż patrząc na tę menażerię bardziej można mówić o niechęci wobec jednych niż popierania innych 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s