Nolan to geniusz [Recenzja: Dunkirk]

dunkirk-poster07

Uwielbiam filmy Christophera Nolana. Jest to jeden z moich ulubionych reżyserów. Na dodatek, prawie wszystkie jego filmy widziałem w kinie. Jego filmy TRZEBA oglądać na wielkim ekranie z wysokiej jakości dźwiękiem! Stop, jakie filmy – WIDOWISKA! Wizja którą nam przedstawia, po prostu wgniata w fotel. Było tak na „Incepcji”, „Interstellar” czy „Mrocznym Rycerzu”. W jego najnowszym obrazie nie jest inaczej!

hero_Dunkirk-2017-2

Nawet teraz, prawie 24 godziny po seansie, słuchając ścieżki dźwiękowej z tego filmu, nadal czuję to „napięcie” i wczuwam się w tą niesamowitą „epickość”. Duet Nolan & Hans Zimmer (kompozytor) to, po raz kolejny, idealne połączenie w tym spektaklu. Ha! Tym razem to już w ogóle „popłynęli” – muzyka, choć na chwilę, nie przestaje dudnić mi w uszach. Spokojne momenty zdarzają się rzadko,  ciśnienie rośnie, aż ciężko złapać oddech!

Christopher-Nolans-Dunkirk-IMAX-poster-cropped

Jestem w stanie uwierzyć, że Nolan mógłby stworzyć  trzymający w napięciu thriller z każdego możliwego tematu. „Dunkirk” to film na faktach, opowiada o ewakuacji 400 tysięcy angielskich, francuskich, duńskich i belgijskich żołnierzy z nadmorskiej Dunkierki (Francja). Wojsko niemieckie otoczyło miasteczko, a więc sytuacja jest napięta. Większość fabuły to ucieczka, walka o przetrwanie – nawet główny bohater (Tommy, świetnie zagrany przez młodziutkiego Fionna Whiteheada) za wszelką cenę unika jakichkolwiek konfrontacji i jedynym jego celem w filmie jest, po prostu, powrót do domu. Co prawda są i „waleczne” momenty, głównie za sprawą świetnie nakręconych starć w powietrzu (brytyjskie Spitfire w akcji) i pilotów granych przez Toma Hardego oraz Jacka Lowdena. Jednak to właśnie „ucieczka” jest tutaj najważniejsza.

1280x720-posterframe-dunkirk2

Dawno nie widziałem na sali kinowej tylu ludzi w bardzo podeszłym wieku – większość sali była wypełniona staruszkami na oko 60-70 lat. Film oglądałem w Anglii, prawdopodobne więc, że wielu z tych seniorów to potomkowie żołnierzy z Dunkierki. Przerażające jest to, jak niesamowicie „Dunkirk” jest nakręcony i zmontowany – oczywiście siedzę w wygodnym fotelu kinowym, jednak mam wrażenie, że jestem na tej plaży, w morzu czy w maszynie latającej. Wspomniani seniorzy choć na chwilę też mogli poczuć bezsilność swoich przodków. Dzieło Nolana jest tak świetne, że nie potrzebuje żadnych „okularów VR” aby to wszystko przeżyć. Zwłaszcza gdy trzy (niby) osobne wątki zaczynają się przeplatać, a muzyka coraz głośniej gra, bezsilność przeradza się w promyk nadziei, a ja oddycham z ulgą, że nigdy nie znalazłem się w takich sytuacjach jak bohaterowie filmu.

hq720

Nie jest to film idealny – fabularnie ma swoje słabsze momenty (zbyt papierowe postacie, niektóre wątki miały potencjał na lepsze poprowadzenie), ale nie jest to teraz dla mnie w ogóle istotne. Jak i dla was nie powinno być, gdy będziecie przeżywać ten obraz.

Idźcie na to widowisko do kina, takiego filmu jeszcze nie było.

van

OCENA: 9/10

„3 grosze” od Irka:

Mimo że film oceniam wysoko (8/10) na sam koniec czułem niedosyt. Przez cały obraz Nolan za sprawą ciekawego montażu i kapitalnej muzyki skrupulatnie buduje napięcie. Czujemy niepokój, zegar tyka, zaraz wydarzy się coś strasznego, każdy spodziewa się co… ale to nie następuje. Albo inaczej, następuje, lecz w ilości tak malutkiej, że cała budowana epickość legnie w gruzach. Może trochę zbyt mocno powiedziane, bo pewnie wychodzi na jaw moja historyczna ignorancja, jednakże liczyłem na „wybuch bomby”, a dostałem ledwie „kapiszony” 😉 Mimo wszystko ten drobny element nie psuje aż tak bardzo odbioru całości (pewnie drugi seans wypadnie dzięki temu lepiej), bo w innych kwestiach zgadzam się z recenzją vana.

Jedna uwaga do wpisu “Nolan to geniusz [Recenzja: Dunkirk]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s