Starcie Tytanów [Recenzja: Liga Sprawiedliwości, Tom 7 & 8: Wojna Darkseida]

Wielkie, „kosmiczne” wydarzenia w DC Comics to normalna kolej rzeczy – przynajmniej raz na parę lat wydawnictwo musi nam zaserwować porządny „rozpierdziel” z wieloma bohaterami i zagrożeniem dla całego (multi)uniwersum. „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach” (wydany przez Egmont w kwietniu 2016), „Zero Hour”, „Final Night”, „Infinite Crisis” czy „Blackest Night” były właśnie takimi historiami. „Wojna Darkseida” jest jedną z lepszych serii na taką skalę i wciąga niczym megaefektowny, wysokobudżetowy film, oglądany w nowoczesnej sali kinowej z świetnej jakości dźwiękiem. Dopiero po seansie nadejdzie czas na refleksje i rozmowę o kilku „dziurach” w scenariuszu…

IMG_2282

Główna oś fabuły (przynamniej w pierwszych rozdziałach) to starcie dwóch potężnych, całkowicie złych istot – Darkseida z Anti-Monitorem. Slogan promocyjny AVP pasuje tutaj jak ulał: „Nie ważne kto wygra, my przegramy”. Machinacje pewnej tajemniczej niewiasty sprowadzają obydwu gigantów na naszą planetę i tutaj ta walka się zakończy. W scenariuszu, oprócz dwóch tytanów i Ligi (z świetną wersją Lexa Luthora w składzie!), ważną rolę mają „Nowi Bogowie” (jest mój ulubiony Mister Miracle, czyli Houdini w wersji DC) oraz Syndykat Zbrodni (więcej o nich w tomie „Wieczne Zło”). Fabuła rzadko zwalnia (bardziej w drugim tomie) i co chwilę „atakują” nas nowe sensacje, a trup ściele się gęsto – znaczek „Tylko dla dorosłych” nie znalazł się na okładkach bez powodu.

IMG_2284

Darkseid to jeden z najbardziej niebezpiecznych złoczyńców w uniwersum DC – zły bóg, rządzący planetą Apokolips, którego celem jest podbicie całego wszechświata i posłuszeństwo każdej żyjącej istoty. Stworzony w 1971 roku przez legendarnego Jacka Kirby. Prawdopodobnie jest głównym przeciwnikiem „Ligi Sprawiedliwości” w filmowym DC.

Scenariusz Geoffa Johnsa jest pełny nieoczekiwanych zwrotów akcji i wydarzeń, które kończą pewną erę w najnowszych komiksach z DC. Obydwa albumy opatrzone są logiem „Nowe DC Comics”, a cała historia została wydana w USA jeszcze przed rozpoczęciem „Odrodzenia” (o którym trochę więcej w mojej recenzji „Superman – Lois & Clark” ). Jednak wiele „smaczków” z tych tomów są tak naprawdę początkiem wielkich rewelacji w „Odrodzeniu” – kilka z nich nadal nie zostały całkowicie rozwinięte nawet i w amerykańskich, najnowszych komiksach. To właśnie jest piękne w wielu zeszytach napisanych przez Johnsa – dostarczają mi świetnej rozrywki, fabułę pełną akcji i wybuchów, na dodatek przyprawioną wieloma pytaniami, tajemnicami i nawiązaniami do innych wydarzeń w uniwersum, których – UWAGA! – nie trzeba znać w 100%, żeby dobrze się bawić z lekturą tych albumów. Wszystko jest tak przemyślane, że nawet czytając tylko wybrane komiksy z „Nowe DC Comics”, i tak  nie będziecie mieli problemu z podążaniem za historią.

IMG_2280

Anti-Monitor to w skrócie „Potężny skurwiel gorszy od Galactusa”. Olbrzym z Marvela przynajmniej oznajmiał mieszkańcom planet coś w w stylu „sorry, muszę zjeść wasz świat”, a Anti-Monitor bezlitośnie pożera… całe wszechświaty. Wykreowany przez Marva Wolfmana jako „główny zły” w wydarzeniu „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”.

Rysunki Jasona Faboka idealnie pasują do „super bohaterskiej awantury” – jego prace są na bardzo wysokim poziomie i pomimo że artyści którzy go zastępują (w kilku rozdziałach historii) są też świetni, to żałuję, że Jason nie mógł narysować całości „Wojny Darkseida”.

IMG_2285

Podsumowanie:

Bardzo Dobre:

  • Zło kontra Zło!
  • Mister Miracle
  • Lex
  • Rysunki pierwsza klasa
  • zwroty akcji, tajemnice, klimat!
  • Świetny epilog
  • Brutalne

Mogłoby być lepiej:

  • Tłumaczenie nazw z oryginału (pojedyńcze przypadki)
  • drugi tom (do pewnego momentu, na szczęście) obniża tempo historii

 

Polecam wam lekturę tych dwóch tomów „Ligi Sprawiedliwości”. Zwłaszcza, że obok „Drogi do Odrodzenia” jest to kolejny prolog przed „Odrodzeniem”, które startuje w polskiej wersji już we wrześniu. /WT

PING!

Za egzemplarz komiksu serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont Polska! (https://egmont.pl/)

IMG_2286Wydawca: Egmont Polska
Scenariusz: Geoff Johns
Rysunki: Jason Fabok i inni
Przekład: Krzysztof Uliszewski
Oprawa: twarda
Liczba stron: 168 / 204
Format: 170 x 260
Sugerowana cena detaliczna: 75,00 zł / 79,99 zł
Data ukazania się: luty / lipiec 2017
Strona Wydawcy: http://www.swiatkomiksu.pl/

 

IMG_2281

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s