Czas nie dogoni nas [Recenzja: Chrononauci]

Nie wiem, jak wielu z was kojarzy nazwę Millarworld, bądź Marka Millara. Tym, którym nic to nie mówi, podpowiadam: Kick-AssKingsmanCivil War. Między innymi. Poza tym Millarworld został niedawno kupiony przez Netflixa.

Mark Millar to doświadczony scenarzysta, mający w swoim dossier współpracę z największymi stajniami: DC/Vertigo, Marvel czy Image. Jestem świeżo po lekturze Chrononautów jego autorstwa i powiem tak: dzisiaj napiję się dobrej whisky w intencji, żeby Netflix wziął ten komiks na tapetę i zrobił z tego serial. Słowo abstynenta!

 

xgenl3a

Temat podróży w czasie jest dość mocno wyeksploatowany i to na różne sposoby. Jednak ten zaserwowany nam przez Millara, poza kultowym Back to the Future nie ma konkurencji. Świetna historia, niezwykle zabawna, bardzo fajnie narysowana z dobrą puentą. Czy można chcieć więcej?

chrono2

Historia z pozoru banalna – ludzkość rozkminiła podróże w czasie. Zaczęło się od satelity, która wysyłała na żywo obraz z przeszłości, a konkretnie z bitwy pod Gettysburgiem z 1863 roku. Każdy człowiek mógł być świadkiem tej przełomowej chwili i oglądać to wydarzenie na ekranie telewizora. Już 18 miesięcy później dwóch ochotników, wynalazca wehikułu czasu Corbin Quinn oraz jego dobry przyjaciel Danny Reilly, zamierzają wziąć udział w misji załogowej i nagrać na kamerę ważne wydarzenia z historii ludzkości.

Ale coś idzie nie tak: pierwszy z ochotników dostaje jakimś strumieniem i zamiast być świadkiem odkrycia Ameryki przez Kolumba, ląduje w Samarkandzie w 1504 roku. Jego przyjaciel wyrusza mu na ratunek, przenosi się w tamte czasy i już na dzień dobry trafia w sam środek bitwy pomiędzy dwiema armiami z tamtego okresu.

Od tej pory jest jazda bez trzymanki, dużo przenosin w czasie, olbrzymia dawka humoru i zabawa w psucie linii czasu jak tylko się da. Pomysłowość autora komiksu jest wyborna, często nas zaskakuje, a do tego co chwila wywołuje u nas uśmiech. Jakby tego było mało, serwuje nam kilka przemyśleń i bardzo fajną puentę, co jest olbrzymią wartością dodaną do i tak znakomitego komiksu.

chrono1

Warto po ten komiks sięgnąć bez dwóch zdań, ja w każdym razie polecam! /RB

xehshbn

Za egzemplarz komiksu dziękuję wydawnictwu Nonstopcomics 

https://nonstopcomics.com/

OKŁADKA: miękka
WYDAWCA ORYGINAŁU: Image
SCENARIUSZ: Mark Millar
RYSOWNIK: Sean Gordon Murphy
TŁUMACZENIE: Kamil Śmiałkowski
GATUNEK: science-fiction
ILOŚĆ STRON: 112
DATA WYDANIA: 11.10.2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s