Czorty [recenzja: Liber Horrorum: Księga Grozy]

 Debiuty mają to do siebie, że jest to zawsze jedna wielka niewiadoma. Mimo że Panowie Cetnarowski i Kułakowski mogą być znani na naszym poletku (pierwszy jako tłumacz „Hard Boiled” czy „Superman” z linii New 52, drugi to rysownik Nowej Fantastyki), dopiero teraz otrzymujemy pierwszy komiks ich autorstwa. Oczekiwania z mojej strony były raczej niewielkie, a brały się głównie z tematyki, którą w oczywisty sposób sugeruje tytuł „Liber Horrorum: Księga Grozy”. A więc było rozczarowanie czy miłe zaskoczenie?

Z czarno-białymi komiksami mam ten problem, że na pierwszy rzut oka nie potrafią przykuć mojej uwagi. Gdybym zatem przeglądał sobie na szybko różne zeszyty w sklepie, ten pewnie szybko bym odłożył. Ale na szczęście jako recenzent „muszę” przykleić się do danego komiksu na dłużej. I w tym przypadku wyszło to zdecydowanie na dobre.

Zobacz także: Alien, którego nie było…

W „Liber Horrorum” spotykamy Kacpra (vel Kozioł) i Natalię (vel Chuda), którzy są właścicielami agencji handlującej nietypowymi towarami z pogranicza sztuki, okultyzmu i magii. Tym razem w ręce wpada im biały kruk, tytułowa Księga Grozy, której bardzo chce się pozbyć pewien klient. Dlaczego? Książka, która rzekomo jest prawdziwą relacją zstąpienia diabłów na nasz padół w XVII wieku, ma to do siebie, że podczas jej czytania zaczynają dziać się naokoło dziwne rzeczy. A chyba nie trudno się domyślić, iż Kacper należy do tych ciekawskich typów.liber01_13

Mimo że komiks to powieść graficzna, dla mnie zawsze na pierwszym miejscu stoi fabuła. Dany zeszyt może być pięknie narysowany, ale fabularnie jest mdły i nieciekawy, zapewne sięgnięcie po niego skończy się na jednym razie. „Liber Horrorum” być może nie epatuje oszałamiającą paletą barw (cóż, kolory mamy tylko dwa), a rysunki nie należą do tych, na które potrafię patrzeć się zauroczony przez kilka minut, to jednak tylko dodatki do wciągającej historii. A „Księga Grozy” wciągnęła mnie od pierwszych kadrów (no dobra, od drugiej strony 😉).

Mamy tutaj wszystko, z czego powinna się składać ciekawa historia – tajemnicę, dobrze zarysowane postacie i wartką akcję. Gatunkowo to taki paranormalny thriller o miejskim legendach z domieszką humoru. Nie brakuje zatem grozy, napięcia i zaskakujących zwrotów akcji. Trzeba również pochwalić dbałość o szczegóły (staropolski język) czy zabawne akcenty („Jo Ma Ha, Jo Ma So”), jak również „poboczne notatki”, które pozwalają czytelnikowi wsiąknąć w klimat grozy.skan1-800

Żeby nie było zbyt pięknie i wesoło, znalazły się dwa większe minusy. Przede wszystkim komiks jest za krótki (trochę ponad 50 stron), przez co pozostaje niedosyt, bo zwyczajnie chciałbym więcej (przypadłość dobrych historii). Twórcy na koniec co prawda sugerują ciąg dalszy i jeśli tylko do tego dojdzie, jestem w stanie wybaczyć im tę wadę. Podobnie jest z sugerowaną ceną, gdyż jak na objętość komiksu i debiut autorów 4 dychy to trochę dużo. Ale w tym przypadku rynek szybko ją zweryfikował i zeszyt można dorwać już za trochę ponad 20 zł.

Nie zmienia to faktu, że ta godzinka wieczorem z „Liber Horrorum: Księga Grozy” to bardzo miło spędzony czas. Gratuluję autorom debiutu, który może być zalążkiem do ciekawej serii. A jako fan tatuaży, mam nadzieję, że wytłumaczą skąd wzięły się dziary Chudej i narysują ją jeszcze w pełnej krasie 😉.

Ocena: 8/10

[Irek]

Za egzemplarz komiksu dziękuję wydawnictwu Genius Creations.

okladka-800OKŁADKA: miękka
WYDAWCA: Genius Creations
SCENARIUSZ: Michał Cetnarowski
RYSOWNICY: Marcin Kułakowski
GATUNEK: thriller, horror, komedia
ILOŚĆ STRON: 56
ROK WYDANIA: 2017

 

Jedna uwaga do wpisu “Czorty [recenzja: Liber Horrorum: Księga Grozy]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s