TOP 10: Dlaczego The Expanse to świetny serial?

The Expanse jest dla nas najlepszym (obecnie emitowanym) serialem sci-fi. Co nas tak przyciąga do tej kosmicznej sagi? Postaramy się odpowiedzieć w 10 punktach.

1. Osadzenie akcji

Ludzkość rozpoczyna ekspansję kosmosu i na każdym etapie boryka się z problemami. Dotarliśmy raptem do pasa asteroid, między Marsem a Saturnem, a pomiędzy frakcjami, zamieszkującymi różne części kosmosu, dochodzi do starć. Jedni są bogaci, inni silni militarnie, a reszta ma poczucie bycia wykorzystywanym. W tej niełatwej rzeczywistości próbują odnaleźć się bohaterowie serialu.

Zobacz także: Zanim nabrały rozpędu: Anulowane seriale

2. Fabuła

Oparta na książce, ale zapomnijmy o pierwowzorze. Zaczyna się powoli:
• Detektyw Miller, próbuje rozwiązać zagadkę zaginionej Julie Mao.
• Załoga Cantenbury (statku holującego bryły lodu) odpowiada na sygnał S.O.S. i ładuje się w kosmiczne problemy.
Po kilku odcinkach jest tutaj wszystko: romanse, polityka, wojna, akcja, kryzysy humanitarne i eksperymenty medyczne.

the-expanse-season-2-syfy-season-3-renewal-naomi-holden

3. Bohaterowie

Ludzie z krwi i kości, nieważne, z której części Układu Słonecznego pochodzą.
• Holden to „bohater z przypadku”, który musi odnaleźć się pośrodku międzyplanetarnej intrygi.
• Miller to zrezygnowany detektyw, nie wierzący w system, starający się przeżyć i przy okazji ugrać coś dla siebie.
• Amos to mięśniak, może i typowy, ale idealnie pasujący do drużyny. Podobnie jak Kamal, pochodzący z Marsa pilot.
• Naomi to pani inżynier, postać złożona, o dużych pokładach empatii i lojalności.
Mamy też dobrze napisanych polityków, Chrisjen oraz Errinwrighta, a także prywatnego ochroniarza tej pierwszej (Ghazi). Wszystkie postacie, nieważne jak wydają się nijakie, odgrywają ważne role.

Zobacz także: Dad of War [recenzja: God of War]

4. Aktorzy

Tu nie ma sławnych nazwisk (Thomas Jane to wyjątek, potwierdzający regułę ;)), mimo to dobór aktorów to strzał w dziesiątkę. Mamy cichą nadzieję, że serial otworzy im drzwi do większych produkcji, bo tak naprawdę trudno znaleźć słabiej zagraną rolę. Decyzje osób odpowiedzialnych za casting były trafne, bez dwóch zdań.

Miller_Hair

5. Fizyka

Odwiedziłeś niebieską planetę, Marsjaninie? Pamiętaj o mdłościach, horyzoncie czy grawitacji. Kolejny duży plus serialu. Co prawda serial nie ustrzegł się błędów, ale i tak jest zdecydowanie lepiej niż w innych produkcjach tego typu.

Zobacz także: The good, the bad and the ugly [recenzja: Avengers: Infinity War]

6. Polityka

Działania na międzyplanetarną skalę – każda ze stron próbuje wzmocnić swoją pozycję, osłabić innych oraz prowadzi gry dyplomatyczne. Wątek polityki jest ważny dla serialu, ale nie zanudza. Decyzje podejmowane przez jednostki wpływają na życie milionów ludzi. Jak bezwzględni są rządzący i jak potrafią chłodno kalkulować? Mniejsze, czy większe zło? Polityka to sztuka wyboru i bezwzględnej konsekwencji.

the-expanse-syfy-netflix.jpg.optimal

7. Akcja

Już od pierwszego odcinka dzieje się naprawdę wiele. Miejscami trudno połapać się w motywach poszczególnych stron. Nie ma tutaj dobrych czy złych, są różne odcienie szarości. Dzisiaj kumpel, jutro wróg, ale właśnie to generuje jeszcze więcej możliwości, jeżeli chodzi o tempo serialu i akcję.

Zobacz także: Arrowverse, bye, bye

8. Frakcje

Ziemia (UNN), Mars i „pasiarze”. Do tego niemałą rolę odgrywa korporacja, której przewodzi Mao. Bardzo interesująco pokazane jest napięcie między nimi i to jak daleko potrafią się posunąć w realizacji celów. Widać to doskonale zwłaszcza w postaci Freda, lidera „pasiarzy”.

The_Expanse_Top_5_Reasons_01

9. Protomolekuła

[SPOILERY, cenzura]

10. Uniwersalizm

The Expanse jest uniwersalne, zawiera mnóstwo prawd o człowieku. Jesteśmy chciwi, wojowniczy, żądni władzy czy egoistyczni. Uważamy siebie za bogów. Igramy z ogniem, a w tym przypadku ze zjawiskami, których natury nie znamy. A mimo to potrafimy odnaleźć w sobie dobro, chęć niesienia pomocy, nadzieję i motywację w obliczu beznadziejnego położenia. Przedstawieni na ekranie bohaterowie nie mają w sobie nic nadzwyczajnego (poza kilkoma wyjątkami) i mogliby to być nasi sąsiedzi: kierowca autobusu, mechanik, pracownik fizyczny, szef magazynu czy policjant z komisariatu. O tym jest ten serial, o zwykłych ludziach, 200 lat w przyszłości.

1_tb9DAvbLOz5GTaWEnpyS9A

Decyzja o anulowaniu serialu uderzyła w nas niczym grom z jasnego nieba. Na szczęście jest możliwość przejęcia produkcji przez inną stację (Netflix? A może Amazon?). Pełni nadziei będziemy śledzić rozwój sytuacji. [UPDATE: Kochamy Amazon!!!]

/Rafał & Wojtek

7 uwag do wpisu “TOP 10: Dlaczego The Expanse to świetny serial?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s