SZORTY #2: Transmetropolitan #2 + Głębia #3 + Odrodzenie #3

Dzisiaj w Szortach: cyberpunkowy dziennikarz relacjonuje wybory prezydenckie, podwodne społeczeństwo dociera w końcu na powierzchnię, a zmarli nadal mącą w życiu żywych. Enjoy!

Transmetropolitan, tom 2

W poprzednim odcinku: recenzja tomu 1

10414141oDrugi tom przygód niepokornego dziennikarza koncentruje się przed wszystkim na jednym wątku. Zbliżają się mianowicie wybory prezydenckie, więc Pająk Jeruzalem bierze na karb to, co doprowadziło go kiedyś do ucieczki z życia publicznego. Jak tym razem skończy się relacja z wyborów i konfrontacje z kandydatami? Jednego możemy być pewni, jeśli starający się o urząd głowy państwa mają coś do ukrycia, Pająk zdoła wyciągnąć wszystkie brudy na światło dzienne.

Już przy pierwszym kontakcie z kandydatami możemy być pewni, że za kulisami dzieje się sporo. Gary Callahan to wiecznie uśmiechnięty (aż do sztucznej przesady) liberał, który otrzymuje ksywę Uśmiechnięty. Obecny prezydent, Bob Heller, to konserwatysta, zaś jego pseudonim „Bestia” sugeruje dość dużo na temat jego osoby. Czy zatem Pająk zdecyduje się na obiektywną relację, czy może opowie się po którejś ze stron?

Zobacz także: TOP 10: Najlepsze slashery

Komiks Warrena Ellisa nadal trzyma wysoki poziom. Co prawda kieruje się teraz wyraźnie w stronę polityki, ale dzięki temu otrzymuję to, czego zabrakło mi trochę w komiksie „Ex Machina” – intryg rodem z „House of Cards”. Wraz z Pająkiem wsiąkamy w brutalną wojnę o fotel najważniejszej osoby w kraju, a wszystko to w cyberpunkowym sosie, który nadaje historii dodatkowego smaczku.

/Ireneusz Podsobiński

Ocena: 9/10

Egzemplarz komiksu dostarczyło wydawnictwo Egmont.

okładka

OKŁADKA: twarda
WYDAWCA ORYGINAŁU: Vertigo Comics
SCENARZYSTA: Warren Ellis
RYSOWNIK: Darick Robertson
TŁUMACZENIE: Krzysztof Uliszewski
GATUNEK: sci-fi, dramat, komedia
ILOŚĆ STRON: 304
DATA WYDANIA: 27.06.2018


Głębia, tom 3

W poprzednim odcinku: recenzja tomu 1, recenzja tomu 2

Historia Stel Caine wyraźnie nabiera rozpędu. Poprzedni tom sugerował nam, że dotarcie na powierzchnię Ziemi skończy się problemami i tak też się dzieje. Z jednej strony podziwiamy piękny pustelny krajobraz spalonej przez Słońce powierzchni, z drugiej zaś poznajemy nowe formy życia, które wyewoluowały, gdy ludzkość uciekła w głębiny mórz i oceanów. I chyba nie trudno się domyślić, że dotarcie do ostatniej kosmicznej sondy nie będzie należało do prostych zadań.glebia3.2

Zobacz także: Czy wiesz że… BATMETAL!

Drugi wątek dotyczy oczywiście dwóch sióstr, które odnalazły się po latach rozłąki. Mimo że w poprzednim tomie to właśnie historia Delli Caine była tą ciekawszą, tym razem przestój dotyczy właśnie jej linii fabularnej. Nie jest tak, że nic się nie dzieje, gdyż z zainteresowaniem ogląda się siostry, które próbują na nowo ze sobą żyć, a i dostajemy trochę dramatycznych momentów. Nie zmienia to jednak faktu, iż wątek na powierzchni kradnie całą historię i jest w trzecim tomie najważniejszy. Ba, końcówka jest na tyle wstrząsająca, że kolejny raz zastanawiam się, jak mocna okaże się wiara Stel, by w obliczu braku jakiejkolwiek nadziei, pozostać wiernym swojej religii i przekonaniom.

/Ireneusz Podsobiński

Ocena: 8/10

Egzemplarz komiksu dostarczyło wydawnictwo Non Stop Comics.

glebia3.1.jpg

OKŁADKA: miękka
WYDAWCA ORYGINAŁU: Image Comics
SCENARZYSTA: Rick Remender
RYSOWNIK: Greg Tocchini
TŁUMACZENIE: Bartosz Czartoryski
GATUNEK: sci-fi
ILOŚĆ STRON: 136
DATA WYDANIA: 09.05.2018


Odrodzenie, tom 3

W poprzednim odcinku: recenzja tomu 1, recenzja tomu 2

Odrodzenie-3.1Prowincjonalne noir Tima Seeleya chyba przymarzło na chwilę do ziemi, gdyż akcja w trzecim tomie wyraźnie siada. Co prawda kwarantanna odciska coraz większe piętno na mieszkańcach (np. przymusowa eksterminacja bydła), a niektórzy nieumarli nadal wskazują symptomy problemów z psychiką (np. odcięcie sobie powiek, by lepiej widzieć Boga), jednakże wszystko posuwa się zbyt wolno. Dużo w tym tomie różnych smaczków, śladów i innych przerywników, które mogą się podobać (czasami nawet bardzo), lecz to nadal tylko wypełniacze.

Trudno również określić, co tak naprawdę jest głównym wątkiem historii. Z jednej strony oglądamy zwykłych ludzi, radzących sobie z niezwykłą sytuacją, z drugiej zaś wątek sióstr, z których jedna odkrywa siebie na nowo, a druga prowadzi śledztwo. No właśnie, prowadzi je dość ślamazarnie, co jest największą bolączką tego tomu.

„Odrodzenie” nadal ciekawi, ale trzeci zeszyt jest wyraźnie najsłabszy z dotychczasowych. Razi trochę schemat wolno budowanej fabuły, by tylko na chwilę przyśpieszyć bicie naszego serca na ostatnich stronach każdego rozdziału. Po świetnym drugim tomie trochę rozczarowuje, ale liczę na to, że kumulacja różnych elementów z obecnego, „wybuchnie” w kolejnym.

/Ireneusz Podsobiński

Ocena: 6/10

Za egzemplarz komiksu dziękuję wydawnictwu Non Stop Comics.

Odrodzenie-3.2.jpgOKŁADKA: miękka
WYDAWCA ORYGINAŁU: Image Comics
SCENARZYSTA: Tim Seeley
RYSOWNIK: Mike Norton
TŁUMACZENIE: Bartosz Musiał
GATUNEK: horror, thriller, kryminał
ILOŚĆ STRON: 128
DATA WYDANIA: 16.05.2018

5 uwag do wpisu “SZORTY #2: Transmetropolitan #2 + Głębia #3 + Odrodzenie #3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s