Podejście drugie [recenzja: Iron Fist, sezon 2]

Według wielu fanów Iron Fist był początkiem spadku jakości seriali Marvela na Netfliksie. Nie zgadzałem się z takimi opiniami (o czym możecie przeczytać tutaj), choć zdaję sobie sprawę, iż jestem w mniejszości. Siódmego września pojawił się, wyczekiwany przeze mnie, drugi sezon produkcji. Miałem obawy…

A te wynikały niekoniecznie z faktu, że jakość tego serialu była krytykowana. Połączenie współczesnego Karate Kid i naiwnego multimilionera dość dobrze mi zagrało. Bardziej bałem się tego, co zaprezentuje Netflix po słabszych drugich sezonach Jessica Jones oraz Luke Cage. Obie produkcje obniżyły loty (nie sądzę aby Defenders zapoczątkowali ten trend – o czym też pisałem wcześniej).

irtaiei

Uspokajam: jest dobrze. Najważniejsza zmiana dotyczyła ilości odcinków – dyszka! Upieram się, że 8 i tak by wystarczyło we wszystkich serialach Marvela na Netfliksie, ale te 3 odcinki mniej robią różnicę. Serial jest mniej rozlazły, a liczba tzw. „fillerów” jest ograniczona. Dzięki temu zabiegowi dostaliśmy więcej akcji, a odrobinę mniej dramy i epizodów o niczym.

Zobacz także: RECENZJA – The Predator

Danny’ego odnajdujemy po wydarzeniach z Defenders i gościnnym występie w drugim sezonie Luke Cage. Zmienił się. O ile w pierwszym sezonie mistrz sztuk walki mógł czuć się zagubiony po powrocie do cywilizacji, o tyle tutaj widzimy jego metamorfozę. Nie powtarza w kółko słynnego „nieśmiertelny Iron Fist”, nie jest tak ufny, wie do czego służy komórka itp. Nie czerpie z życia, mając miliony na koncie, a wręcz przeciwnie: żyje jak normalny człowiek z przeciętną pensją. Wraz z Colleen urządzili sobie małe mieszkanko  i starają się żyć skromnie i godnie.

imh1mzu

Ale serial o wspólnym życiu dwójki ludzi byłby nudny, więc producenci dodali coś, co kochamy wszyscy oglądać – kłopoty! Powraca znany z sezonu pierwszego Davos, którego, nie wiedzieć czemu, dopiero teraz skojarzyłem z rolą Manmeat w zabawnym serialu Outsourced. „Brat” Danny’ego ma misję: wykraść niesłusznie wg niego zdobytą przez Randa moc i zaprowadzić porządek w mieście. Wraca rodzeństwo MeachumJoy, która kombinuje z Davosem (a ich wątek w serialu wypada świetnie!), oraz Ward, na którego producenci wyraźnie mieli pomysł – jest to postać złamana, walcząca z uzależnieniami, a przede wszystkim szukająca przebaczenia. Urocza Colleen wypada trochę słabiej na tle reszty i wraz z Iron Fistem najlepiej wyglądają w scenach walk. Podobnie Misty, która stała się bardziej irytująca, a momenty z jej udziałem się dłużą. Wszystkich jednak przyćmiewa niezwykle ciekawa i złożona postać Mary Walker. Scenarzyści wykorzystali jej potencjał i jednocześnie dali widzom do zrozumienia, że to nie wszystko. Mam nadzieję, iż ta postać, która doskonale porusza się w odcieniach szarości, pojawi się jeszcze na ekranie w innych produkcjach Marvela/Netfliksa.

Zobacz także: TOP 10 – Filmy które nigdy się nie nudzą

Malkontentom powinny spodobać się sceny walk – choreografowie wyciągnęli wnioski z krytyki i poprawili kilka rzeczy. Dobrym pomysłem jest również eksploracja więzi pomiędzy DannymDavosem, ukazana w retrospekcjach oraz w dialogach. Ogólnie kontakty między postaciami nabrały nieco innej dynamiki, choćby ColleenMisty – jako postacie nie wypadły najlepiej, ale widać między nimi chemię, co miłośnikom komiksów powinno przypaść do gustu.

txvycht

Iron Fist ma nadal wiele do zaoferowania. Mam nadzieję, że trzeci sezon powstanie i będzie jeszcze lepszy. Haters gonna hate, a fanom bazujących na komiksach produkcji Netfliksa polecam ten serial z całego serca!

/Rafał Białek

OCENA : 7.5/10

 

Jedna uwaga do wpisu “Podejście drugie [recenzja: Iron Fist, sezon 2]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s