Wydział 7, tomy 1-3 (RECENZJA)

Wyobraźcie sobie, że w Polsce w czasach socjalizmu realnego powstał wydział, mający zajmować się sprawami paranormalnymi. Kierowany przez MSW, międzyresortowy, w którym działają zarówno funkcjonariusze, jak i zwykli ludzie. I będą się oni zajmować wszelkimi dziwnymi sprawami. Takie polskie Archiwum X.

Image2

Brzmi fajnie, prawda? I takie jest! Komiks Wydział 7 opowiada o jednostce, której chlebem powszednim jest zmaganie się z duchami, syrenami czy innymi, trudnymi do wyjaśnienia, zjawiskami. W jej ramach współpracują ze sobą funkcjonariusze wojska, SB, duchowni, a nawet służba medyczna czy cywile (zarejestrowani jako TW). Osadzone w polskiej rzeczywistości na początku lat 60, całkiem nieźle odzwierciedla realia tamtych czasów, a także tego, co było wcześniej (wkroczenie wojsk sowieckich). I to stanowi o wyjątkowości serii. To nie jest kolejne X-Files czy Supernatural, to jest Polska sprzed 50-60 lat, dlatego, z mojego punktu widzenia, historia dużo na tym zyskuje.

Image3

Komiksy są spójne, widać, że twórcy mają pomysł na serię i mam nadzieję, że kolejne zeszyty będą konsekwentną kontynuacją. Zwłaszcza w opisach relacji między kolejnymi grupami ludzi w latach 60, bo to zostało uchwycone, jak mi się wydaje, w duchu tamtych, szczęśliwie minionych, czasów. Autorzy wykonali dobrą robotę, zarówno pod kątem scenariusza jak i rysunków, które stoją na wysokim poziomie. Szczerze gratuluję i polecam lekturę serii Wydział 7. Jednocześnie liczę na więcej odwołań do naszej słowiańskiej mitologii, bo to może nadać serii wyjątkowego kolorytu.

/Rafał Białek

OCENA: 8/10

 

Wydanie: 2018-2019

Seria/cykl: Wydział 7

Scenarzysta: Tomasz Kontny

Ilustratorzy: Grzegorz Pawlak, Krzysztof Budziejewski, Arkadiusz Klimek

Typ oprawy: miękka

Liczba stron: 32

 

 

3 uwagi do wpisu “Wydział 7, tomy 1-3 (RECENZJA)

    1. Oczywiście, że tak, i mam w oryginalnym pliku całą trójkę, ale przy przenoszeniu musiało mi jeden wiersz uciąć a ja tego nie zauważyłem. Za niedopatrzenie przepraszam, a serię nadal mocno polecam!

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s