X-O Manowar, tom 2 – Generał (RECENZJA)

W poprzednim odcinku: Kosmiczny wojownik [recenzja: X-O Manowar, tom 1]

Pierwszy tom przygód Arica z Dacji w kosmosie, był dla mnie czymś świeżym. Nieskomplikowana, pełna akcji historia, z kilkoma jej zwrotami. Nie wymagałem od komiksu zbyt wiele, a dostałem więcej, niż chciałem: złożoną postać, choć to przecież tylko barbarzyńca, ciekawą planetę ze skonfliktowanymi plemionami oraz odrobinę polityki.

2.jpg

Drugi tom jest pełen właśnie tej ostatniej, choć i rozwałki tu nie zabraknie. Aric, bohater Lazurowych, został całkowicie pozbawiony cech barbarzyńcy. Mógłbym się spodziewać, że mięśniak z Dacji będzie niczym Conan piął się w górę łańcucha pokarmowego obcych, pozostawiając po sobie smród walki, rzeki krwi i ciała przeciwników. Tymczasem on, zupełnie niespodziewanie, zaczyna się bawić w dyplomację i kontrwywiad. Dostałem zatem coś innego niż w pierwszym tomie.

1.jpg

I ja to kupuję. Całym sobą. Matt Kindt pokazuje bohatera, który podobnie jak Rambo chciał odpocząć od wojny, ale nie było mu to pisane. Zamiast więc zwyczajnie robić, co mu każą, próbuje rozgryźć złożoną i napiętą sytuację na planecie. Odkrywa dzięki temu, że nic nie jest tutaj czarne albo białe i poruszać się trzeba w wielu odcieniach szarości. Rozwija się też temat zbroi, bez której przecież Aric w życiu by nie opuścił rodzinnego domu. Daje się odczuć, iż noszenie jej jest jego przeznaczeniem.

Zobacz także: Fotorelacja z London Film & Comic Con 2019

Scenarzysta stanął więc na wysokości zadania i wykreował historię wciągającą, a do tego Doug Braithwaite wykonał świetną robotę przy ilustracjach. Jego styl rysowania bardzo mi się podoba i mam nadzieję, że będę mógł długo śledzić losy Arica tworzone przez tę parę. Wydawnictwo KBOOM od serca dodało do albumu bonusy: komentarze, szkice, galerię okładek, co trzyma nas przy lekturze jeszcze jakiś czas po zakończeniu głównej historii. Polecam!

/Rafał Białek

OCENA: 8/10

Egzemplarz komiksu dostarczyło wydawnictwo KBOOM.

XOManowar2_cover.jpg

Wydanie: 2019

Seria/cykl: THE VALIANT

Scenarzysta: Matt Kindt

Ilustrator: Doug Braithwaite

Tłumacz: Marek Starosta

Typ oprawy: miękka

Data premiery: 14.06.2019