Children of Morta (RECENZJA)

Prosto z mostu – od kilku ładnych lat nie grałem w tak dobrego hack’n’slasha! Czuć ducha popularnego Diabełka oraz Legacy of Kain Blood Omen (ten lektor!) – system gry to roguelike (losowość świata i przedmiotów), a graficznie jest przepięknie z nutką pixelartu. Najważniejsze jednak, że produkcja ma własne serce – prosta historia rodu Bergsonsów nadaje naszej przygodzie kolorów.

Zobacz także: Days Gone – pozory mylą

Gra wciąga diabelnie i w odstawkę poszły „wielkie hity”. Bo większość tych „hitów” nie ma takiej pięknej duszy! Każdy członek rodziny Bergsonów to kompletnie inny styl gry, bronie, skille, bajery itp. Nowo rozpoczęta przygoda to oczywiście też nowy układ podziemi. Nim odblokujecie kilka przydatnych umiejętności lub nauczycie się odpowiednio unikać przeciwników, to zginiecie zapewne kilka(dziesiąt?) razy. Ale taka jest właśnie natura tej produkcji i większości rougelike’ów – uczycie się ich z czasem, padacie jak muchy, jednakże wracacie do tego świata mówiąc „jeszcze jedna partyjka, jeszcze jedno życie”, a za oknem właśnie wstaje nowy dzień, bo zawaliliście kolejną nockę przy zajebistej grze .

Children of Morta_20191010184849

„Morta” ma swój własny styl i elementy pixelartu wykorzystuje idealnie. Autorzy nie poszli na łatwiznę, oj nie, dzięki czemu grafika + muzyka + lektor + rozgrywka tworzą piękny pakiecik.

Minusy? Oczywiście, a jaka produkcja ich nie ma? Dla mnie największym „smuteczkiem” jest brak opcji kooperacji online. Można pograć we dwójkę na jednej konsoli i fajnie, ale ja niezbyt prędko będę mógł sprawdzić taką opcję i bardzo brakuje mi możliwości zabawy przez neta. Dodatkowo, jak chwalę design i projekt gry, tak niestety muszę ponarzekać na wygląd przeciwników – jest… zwyczajny? Plus, widać, że niektóre „literki” niezbyt dobrze zniosły przeprowadzkę z pecetów – jeśli nie masz WIELKIEGO tv lub nie siedzisz z „nosem w ekranie”, to kilka razy wkurzysz się na zbyt małą czcionkę. Na szczęście nie dzieje się to zbyt często. Kolejne łatki powinny to naprawić, a może nawet kiedyś dodadzą moją upragnioną kooperację po sieci – trzymam kciuki!


Podsumowując: Lubisz wyzwania? Ciekawe pomysły? Baśnie? Masz sentyment do Diablo? To ja nie wiem co się jeszcze zastanawiasz – kupuj i odpalaj Mortę, zwłaszcza że wydawcą jest nasz rodzimy 11bit studios. Ah, co za gra!

/Wojciech Tarczynski

OCENA: 8/10

miniiiiiiPlatforma: Playstation 4 (również na XBOX1 oraz PC, a w listopadzie 2019 premiera na Switcha)
Data Wydania: 3 września 2019 (wersja PC)
Producent: Dead Mage
Wydawca: 11 Bit Studios

Kopię gry dostarczył wydawca – 11 Bit Studios