Mieszko: Dziedzictwo. (RECENZJA)

Mieszkańcy północy mają swoich Wikingów, na południu Europy z kolei byli Rzymianie, nieco w centrum Galowie. Na różne sposoby eksploatowane są historie z okresów dawno minionych, opowiadające o wojnach, podbojach, intrygach, sojuszach i zdradach. My, Polacy, nie jesteśmy ani inni, ani gorsi. Też mamy kawałek swojej historii do opowiedzenia i tak długo, jak nie robimy tego na sposób Korony Królów, może to być naprawdę ciekawa saga.

Mieszko-str-3.jpg

Kiedy więc usiadłem do lektury komiksu Mieszko: Dziedzictwo, byłem pełen nadziei, że dostanę nie tylko spory łyk historii tego mało znanego mi okresu, ale również produkt, który będzie ciekawy i dobrze zrobiony. Jak przez mgłę pamiętam lekcje historii o zjednoczeniu plemion i tamten okres ogólnie, więc tym chętniej zabrałem się do czytania.

Zobacz także: DOMAN – Polski Conan?

Historia nie jest długa, ale na szczęście autor zapowiada wypuszczenie całego cyklu o Piastach. Komiks jest naprawdę ciekawy. Przemysław Świszcz, umiejętnie prowadzi narrację, budując obraz zwaśnionych plemion, konfliktów między nimi oraz szacunku dla władcy. Mamy ciekawie zbudowaną intrygę polaną sosem dawnych wierzeń, zwyczajów i dziwnych, jak na nasze czasy, imion. Ilustracje są rewelacyjnie narysowane i nie męczą kolejnymi kadrami, co jest kolejnym plusem. Świetnie ukazują nie tylko sceny bitewne, ale również dziką przyrodę.

Mieszko-str-82

Gratuluję pomysłu i wykonania. Popularyzowanie historii poprzez popkulturę musi być umiejętnie zrobione, a temu komiksowi, jak i kolejnym autorstwa Przemysława, życzę jak najlepiej. Czytelnicy, poza opowieścią, dostają małe bonusy: wstęp, szkice opisujące jak powstają kadry, a także podziękowania od redakcji, z których możemy się dowiedzieć, że autor prowadził konsultacje historyczne ze znawcami tematu. Ja jestem spokojny o poziom kolejnych tomów, na które oczywiście czekam z niecierpliwością.

/Rafał Białek

OCENA : 8/10

okl.jpg

 

Okładka: twarda
Scenariuszi rysunki: Przemysław Świszcz

Gatunek: historyczny
Ilość stron: 60
Data wydania: 18.10.2019