X-O Manowar, tom 3: Cesarz

W poprzednich odcinkach: Kosmiczny wojownik [recenzja: X-O Manowar tom 1],  X-O Manowar, tom 2 – Generał (RECENZJA)

Aric z Dacji nie ma lekko w życiu. Zdecydowanie. Wojownik odnajdujący zaawansowaną zbroję bojową, połączony z nią, ląduje na obcej planecie, a jedyne o czym marzy, to spokój.

Zobacz także: ALIEN 3 – niezarealizowany scenariusz

Postać jakich wiele. W książkach, komiksach, filmach i serialach nie brak postaci zmęczonych wojną czy zabijaniem. Kiedy w końcu bohaterom tych produkcji wydaje się, że czas na emeryturę, że może trzeba schować broń i spróbować czegoś nowego, życie niejednokrotnie daje im do zrozumienia o czymś wprost przeciwnym. Tak jest również w X-O Manowar. Jak wiemy z poprzednich części, Aric musiał wziąć udział w wojnie, podczas której zaczął się zastanawiać, czy aby na pewno walczy po właściwej stronie. Pozbawiony cech zwykłego barbarzyńcy i wojownika, rozpoczął budowanie siatki szpiegowskiej i doprowadził do buntu.

maxresdefault

Niestety dla niego, posiadanie przewagi wspomnianej zbroi bojowej wcale nie gwarantuje szybkiego zwycięstwa i spokoju. By zakończyć wojnę i zabić cesarza, bohater najpierw musi się zmierzyć z zagrożeniem z innego świata. Akcji, jak zwykle, nie brakuje, podobnie jak zaskakujących zwrotów tejże. Mniej więcej do połowy komiksu dzieje się wiele. Druga część zaś pozornie spowalnia, by przyjrzeć się konsekwencjom wyborów Arica i jego towarzyszy. I tutaj Matt Kindt w świetny sposób ukazuje, jak złożoną postacią jest główny bohater i jak bardzo tragiczną. A na horyzoncie pojawia się nowe zagrożenie…

x-omanowar10thumb

Trzeci tom niezwykle sprawnie kontynuuje historię. Komiks jest dynamiczny, pełen zwrotów akcji, zdrad i walki. Nic nie jest czarno-białe, a przyjaciele dość szybko mogą zmienić się we wrogów. Zdeterminowany i zmotywowany Aric na dobre pogodził się ze zbroją, konsekwentnie prze do przodu i pokazuje nam, że wojna… wojna nigdy się nie zmienia. Zmieniają się tylko okoliczności. Kindt w kolejnym albumie ukazuje złożoność tytułowej postaci, jak i udowadnia, że ma na nią świetny pomysł. Rysownicy również stanęli na wysokości zadania, doskonale przedstawiając obcy świat i rasy, które się tam pojawiają. Mocno polecam ten komiks – naprawdę warto poznać opowieść o X-O Manowar.

/Rafał Białek

OCENA: 7/10

Egzemplarz komiksu dostarczyło wydawnictwo KBOOM.

86584418o

 

Wydanie: 2020

Seria/cykl: THE VALIANT

Scenarzysta: Matt Kindt

Ilustratorzy: Clayton Crain, Renato Guedes

Tłumacz: Marek Starosta

Typ oprawy: miękka

Data premiery: 31.01.2020