TOP 10: Najlepsze produkcje o epidemiach

Jak by na to nie patrzeć, przeżywamy obecnie niemal to samo, co wcześniej widzieliśmy w różnych produkcjach filmowych. Jasne, nie jest tak ekstremalnie, lecz w jakimś stopniu odczuwamy na własnej skórze, co to znaczy odciąć kraj, poddać się kwarantannie, „walczyć” o domowe zasoby. Raczej nie powinno dojść do tak drastycznych sytuacji, jak w prezentowanych poniżej filmach/serialach, dlatego ze swoistą ulgą i typowym dla horrorów „bezpiecznym strachem” rzućcie okiem na najciekawsze moim zdaniem produkcje o epidemiach.

10. The Flu

Koreański thriller o rozprzestrzenianiu się niezwykle agresywnej odmiany ptasiej grypy, która zabija chorego w ciągu 36 godzin. Film trochę nierówny, ale generalnie dobrze pokazuje skutki nagłego pojawienia się epidemii i wywołany tym chaos.

09. ReGenesis

Kanadyjski serial o grupie naukowców, którzy badają tajemnicze choroby i przeciwdziałają bioterroryzmowi. Konsultantem tej produkcji był Aled Edwards, uznany biolog molekularny, więc na ile pozwala fabuła, mamy tu całkiem solidne osadzenie w rzeczywistości. Cztery sezony pełne napięcia i ciekawych spraw.

Zobacz także: 20 gier na 20-lecie Playstation 2

08. Carriers (Zabójczy wirus)

Chris Pine w thrillerze, który, pomimo że traktuje o globalnej pandemii, koncentruje się na historii dwóch braci. Panowie wraz z dwoma dziewczynami (partnerką jednego i szkolną koleżanką drugiego) podróżują przez Stany do odosobnionego hotelu na plaży, by tam bezpiecznie przeczekać epidemię. Film to skromna produkcja, która potrafi jednak trzymać w napięciu i serwuje nam kilka mocnych scen.

07. The Andromeda Strain (Andromeda znaczy śmierć)

Ekranizacja powieści Michaela Crichtona, osławionego przez „Jurassic Park” twórcę techno thrillerów. Po rozbiciu się satelity w małym miasteczku, na skutek tajemniczej choroby giną wszyscy mieszkańcy poza 69-letnim starcem i 6-miesięcznym dzieckiem. Grupa naukowców próbuje rozwikłać zagadkę, zanim zostanie podjęta decyzja o zmieceniu miasteczka z powierzchni ziemi. W 2008 powstała kolejna ekranizacja książki w postaci mini-serialu.

06. The Stand (Bastion)

Ekranizacja powieści Stephena Kinga o skutkach wydostania się na świat supergrypy. W ciągu dwóch tygodni ginie 99% ludzkości. Niedobitki z USA dzielą się na dwie grupy – jedna z nich wzywana jest w snach przez Matkę Abagail, drudzy ruszają w ślad demonicznego Randalla Flagga. Ostateczna konfrontacja Dobra i Zła wytyczy kierunek na przyszłość rodzaju ludzkiego. Obecnie powstaje kolejna ekranizacja powieści z takimi aktorami jak James Marsden, Greg Kinnear, Amber Heard, Marilyn Manson i Whoopi Goldberg.

Zobacz także: ALIEN 3 – niezrealizowany scenariusz

05. Blindness (Miasto ślepców)

Ekranizacja powieści portugalskiego autora, José Saramago. Ni stąd ni zowąd ludzie zaczynają ślepnąć. Choroba szybko się rozprzestrzenia, więc rząd poddaje chorych kwarantannie w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym. Z czasem liczba osób się powiększa, przez co warunki drastycznie pogarszają. Pomimo ślepoty chorych, jesteśmy świadkami dantejskich scen i swoistego upadku społeczeństwa.

04. Children of Men (Ludzkie dzieci)

Ekranizacja noweli P.D. James o świecie, w którym na skutek tajemniczej choroby cała ludzie stali się bezpłodni. Depresyjna egzystencja ze świadomością, że wkrótce nastąpi koniec ludzkości, nie nastraja nikogo optymistycznie. Reżyser Alfonso Cuarón w szczytowej formie, w czym aktorsko wspomagają go Clive Owen, Julianne Moore czy Michael Caine. Dodatkowo świetnie sfilmowana produkcja (kapitalna scena walki nakręcona „jednym ujęciem”), która porusza ważne tematy.

Zobacz także: Stwory z Obory (recenzja karcianki)

03. Outbreak (Epidemia)

Swego czasu był to dla mnie idealny thriller o wybuchu epidemii i na premierze w kinie na nastolatku robił piorunujące wrażenie. Do tej pory ogląda się świetnie dzięki wartkiej akcji i dobrym kreacjom aktorskim (Hoffman, Sutherland, Gooding Jr., Spacey, Russo, Freeman). Film jest inspirowany literaturą faktu Richarda Prestona, „The Hot Zone”. W ubiegłym roku książka doczekała się ekranizacji w formie mini serialu, nakręconego dla stacji National Geographic.

02. 12 Monkeys (12 małp)

Klasyk Terry’ego Gilliama, inspirowany francuskim filmem krótkometrażowym „La Jetée”. Historia o świecie, w którym ocalali uciekli do podziemi, po tym jak wirus wybił większość ludności na świecie. Naukowcy wynajdują wehikuł czasu i cofają skazańca w przeszłość, by ten odnalazł oryginalny wirus w celu stworzenia szczepionki. Niezapomniane kreacje Brada Pitta i Bruce’a Willisa, szalona historia, niecodzienna scenografia – przebłysk filmowego geniuszu.

01. Contagion (Epidemia strachu)

Chyba najbardziej sugestywny film w tej tematyce, który nie tylko pokazuje rozwój epidemii, ale także samego strachu przed nieznanym i niezrozumiałym. Gwiazdorska obsada (Winslet, Law, Fishburne, Cottilard, Damon), świetne kreacje (genialna scena z Mattem, którą widać również w zwiastunie) i te znamienne sceny w końcówce filmu.

 

Warto rzucić okiem:

Jeremiah– serial twórcy „Babylon 5”, J. Michaela Straczynskiego, o świecie, w którym dorośli zostali uśmierceni przez zabójczy wirus.

Trylogia „Planety małp” – ludzkość na wyginięciu ze względu na małpią grypę.

Black Death – Sean Bean w czasach zarazy.

It Comes At Night – kameralny thriller o rodzinie w obliczu epidemii.

 

/Ireneusz Podsobiński