Niesamowita Dokręcana Głowa i Inne Kurioza (RECENZJA)

Mike Mignola to postać nietuzinkowa. Scenarzysta i rysownik, znany głównie z serii Hellboy, ma swój niepowtarzalny styl. Niesamowita Dokręcana Głowa i Inne Kurioza to niedługi, ale typowy dla tego twórcy album. Czego się można spodziewać?

Z grubsza tego, za co znamy i kochamy tego autora. Podróż przez kolejne opowiadania graficzne to krótka, ale intensywna jazda w oparach pulpy, absurdów i bezpretensjonalności. Z pozoru oddzielne historie, łączą się poprzez drobne smaczki. Tytułowa głowa to coś na kształt robota, który wkręca się w różne ciała i wykonuje misje. W jednym przypadku chodzi o zlecenie od samego Abrahama Lincolna, a dotyczy powstrzymania Cesarza Zombie. Brzmi nieźle? Jest jeszcze lepiej. Z kolejnych stron tryska humor i klimat, kolejne opowieści trzymają poziom, są oryginalne i wciągające.

42B3078E-13D0-4DD1-8A51-957A003F5497

I aż szkoda, że tak krótkie, ale w sumie dzięki temu doceniam kunszt i pomysłowość Mignoli. W tak, wydawać by się mogło, ubogim objętościowo albumie, zawrzeć tyle treści i smaczków, potrafi chyba tylko on. Bez ogródek przyznaje, że jedną z inspiracji zaczerpnął od swojej córki. Wolę nie wyobrażać sobie, skąd czerpał resztę pomysłów. Jedno jest pewne, Mike Mignola ma miłośnikom komiksów naprawdę wiele do zaoferowania, a ja gorąco polecam ten, wydany w twardej okładce, komiks, wzbogacony dodatkowo o uwagi do opowieści oraz szkice wraz z komentarzem autora.

/Rafał Białek

OCENA: 8.5/10

 

Egzemplarz komiksu dostarczyło wydawnictwo KBOOM.

800

 

Wydanie: 2020

Scenarzysta: Mike Mignola

Ilustrator: Mike Mignola

Tłumacz: Marek Starosta

Typ oprawy: twarda

Liczba stron: 104

Data premiery: 07.03.2020