Kapitan Ameryka: Śmierć Kapitana Ameryki (RECENZJA)

W poprzednim odcinku : Kapitan Ameryka: Czerwony Łajdak. Tom 2 (RECENZJA)

Śmierć Kapitana Ameryki to było wielkie wydarzenie w uniwersum Marvela. W Polsce mieliśmy możliwość zetknąć się z nim przy okazji kilku albumów. Wiedząc, co się stało, do niniejszego komiksu podszedłem z pewną dozą ciekawości, gdyż zastanawiałem się, na ile zostanę zaskoczony.

IMG_0936

Cała historia Civil War wraz z jej zakończeniem oczywiście nie stanowiła już dla mnie większej tajemnicy. Wydarzyła się tragedia, rząd postanowił zadziałać, społeczność superbohaterów się podzieliła, Kapitana Amerykę uśmiercili. Ale dopiero teraz dostałem komiks, dziejący się gdzieś w tle, a jednak mający olbrzymie znaczenie w kontekście wydarzeń. Coś na kształt deep state, widzimy część całości, jednakże z tylnego siedzenia kieruje ktoś inny. Opowieść, w której samego Kapitana jest niewiele, za to śledzimy losy innych bohaterów w klimatach kryminalno – szpiegowskich, trafia mocno w moje gusta. Mamy tutaj nie tylko wywiad S.H.I.E.L.D. wraz z Sharon Carter i Marią Hill, ale i działania pozakulisowe Nicka Fury’ego, Falcona i Czarnej Wdowy, oraz rewelacyjnie poprowadzonego Zimowego Żołnierza. Jeżeli chodzi o Bucky’ego Barnesa, to mamy do czynienia niejako z prologiem, wprowadzającym nas do momentu, w którym to on uniesie tarczę i stanie się nowym Kapitanem Ameryką.

IMG_0940

Bardzo dobrze rozpisana została intryga Red Skulla, komiks rzucił nowe światło na szokujące wydarzenia związane z odstrzeleniem jednego z najbardziej rozpoznawalnych komiksowych bohaterów. Swoją rolę odegrała też anarchistka Sin, która nie cofnie się przed niczym, żeby uszczęśliwić swoje psychopatyczne żądze.

W tym wszystkim widać, że Brubaker ma naprawdę świetny pomysł na wywrócenie świata superbohaterów do góry nogami. Jego run czyta się bardzo dobrze i niewiele jest tu czasu na nudę, a samo zakończenie tego tomu uzmysławia nam, jak wiele jeszcze przed nami. Ilustracje stoją na wysokim poziomie, dzięki czemu czytelnik dostał produkt wysokiej jakości. Zdecydowanie warto śledzić tę serię, którą gorąco polecam!

/Rafał Białek

OCENA: 8/10

Egzemplarz komiksu dostarczyło wydawnictwo Egmont.

27355162o

Wydanie: 2020

Seria / Cykl: Kapitan Ameryka

Scenarzysta: Ed Brubaker

Ilustracje: Steve Epting, Stefano Guardiano, Mike Perkins, Lee Weeks

Tłumacz:  Bartosz Czartoryski

Typ oprawy: Twarda

Liczba Stron: 268

Data Premiery: 03.06.2020