Batman: Detective Comics. Mitologia – tom 1 (RECENZJA)

Batman – Mitologia to komiks szczególny. Historia w nim opisana zakończyła się na numerze #999, czyli tuż przed tysięcznym tomem historii o Mrocznym Rycerzu. Zamknięta opowieść stanowi podróż nie tylko po dziejach naszego bohatera, ale również jest zajrzeniem w głąb jego duszy i umysłu.

Opowieść rozpoczyna się typową pracą bohatera – jest morderstwo, wezwanie komisarza Gordona i próba odnalezienia odpowiedzi na mnożące się pytania. Już na samym wstępie jest grubo, ponieważ dokładnie w dniu urodzin Bruce’a Wayne’a, a zatem również w rocznicę śmierci jego rodziców, ktoś starannie ucharakteryzował ofiary, by te przypominały jego ojca i matkę. W poszukiwaniu sprawcy Batman musi odwiedzić każdego, kto jest jemu bliski, gdyż wszyscy mogą być potencjalnymi ofiarami.

IMG_1911

Nie ogranicza się to tylko do Gotham. Głównemu bohaterowi towarzyszyć będziemy na różnych kontynentach, spotykając całą plejadę postaci z jego przeszłości. Finał historii jest dość zaskakujący i stanowi miłe domknięcie podróży, która odbyła się również w głąb samego Batmana, dzięki czemu lepiej można zrozumieć tę postać. Zamknięta historia, będąca swego rodzaju rozliczeniem się z przeszłością, zahacza o nutkę nostalgii i stanowi ciekawy przerywnik, podsumowujący działalność Bruce’a.

IMG_1913

Scenariusz Petera J. Tomasiego wydawał się mocno chaotyczny i przesadzony, ale koniec końców okazał się konsekwentny i przemyślany. Rysunki Douga Mankhe są bardzo dobre, dynamiczne, pozbawione słabych punktów. Komiks jako całość się broni – polecam zatem fanom Batmana.

/Rafał Białek

OCENA: 7/10

Egzemplarz komiksu dostarczyło wydawnictwo Egmont.

29587586o

Scenariusz: Peter J. Tomasi

Rysunki: Doug Mankhe

Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz

Gatunek: opowieść detektywistyczna

Ilość stron: 144

Okładka: miękka

Data wydania: 15.07.2020