Astonishing X-Men: Człowiek zwany X (RECENZJA)

W poprzednim odcinku : https://starekonie.wordpress.com/2020/09/30/astonishing-x-men-czlowiek-zwany-x-recenzja/

Profesor X powrócił z zaświatów. Wiadomo – w komiksowych uniwersach rzadko mamy do czynienia z sytuacją, w której autorzy kogoś uśmiercają na zawsze. W zasadzie poza historiami związanymi z originem bohaterów (wujek Ben, rodzina Franka), rezurekcje są na porządku dziennym.

Ta jednak jest nieco inna. W pierwszym tomie Fantomex zgodził się na to, by Charles Xavier zajął jego ciało i w ten sposób powrócił do uniwersum. Zachowuje się jednakże inaczej i niekoniecznie jest to wynikiem odmłodzenia. Wzbudza to oczywiście niepokój i nieufność u części mutantów, ale nie mają oni czasu na głębszą rozkminę, gdyż bez wytchnienia muszą walczyć z przeróżnymi wrogami.

Ledwie pokonali Shadow Kinga, już mierzą się z efektami jego machinacji, a także z lokalnymi władzami oraz z uwolnionym Proteusem. Dwa tomy i dwóch potężnych wrogów, to zwiastuje epickość!

I tak po części jest. Dzieje się wiele, zaś pomysł na działanie Proteusa był strzałem w dziesiątkę. Nie będę zdradzał szczegółów, żeby nie psuć wam radości czytania. Ale niestety coś tu nie pykło. Komiks jest momentami chaotyczny i przekombinowany. Charles Soule potrafi tworzyć świetne historie, lecz tutaj, odnoszę takie wrażenie, za mocno go poniosło. Do tego mamy do czynienia z wieloma ilustratorami i choć uczciwie nie można narzekać na jakość rysunków, to ich style się różnią, co dodatkowo wpływa na mój odbiór całości.

Tym sposobem pomysł na rewelacyjny komiks został rozmieniony na drobne. Album podoba mi się i z chęcią sięgnę po dalsze tomy historii o powrocie Profesora X (choć on sam nie chce być tak nazywany) i jego nowym, tajemniczym celu, ale uczciwie oceniam ten numer jako średni.

/Rafał Białek

OCENA: 6/10

Wydanie: 2020

Seria / Cykl: MARVEL NOW 2.0

Scenarzysta: Charles Soule

Ilustracje: Phil Noto, Gerardo Sandoval, ACO, Matteo Buffagni, Paulo Siqueira

Tłumacz: Maria Jaszczurowska

Typ oprawy: Miękka

Liczba Stron: 136

Data Premiery: 12.08.2020